روش‌های ثبت نام و دریافت وام ازدواج در خارج از کشور

دریافت وام ازدواج در خارج از کشور

وام ازدواج یکی از تسهیلات دولت برای حمایت از ازدواج و کاهش فشار اقتصادی بر زوجین جوان است. بر این اساس، وام ازدواج به عنوان قرض‌الحسنه بدون بهره به طرفین پرداخت می‌شود. به همین دلیل اکثر زوج‌های جوان، پس از ثبت رسمی ازدواج، برای دریافت وام ازدواج ثبت نام می‌کنند.

اگر شما هم به تازگی در خارج از کشور ازدواج کرده‌اید و قصد دارید برای دریافت وام ازدواج اقدام کنید، این مقاله برای شماست. در این مقاله از  Vpn Iran به بررسی شرایط دریافت وام ازدواج، نحوه دریافت و شرایط ثبت نام آن برای ایرانیان خارج از کشور می‌پردازیم.

وام ازدواج
شرایط دریافت وام ازدواج به چه صورت است؟

برای دریافت وام ازدواج در سال 1403، رعایت تمامی شرایط زیر برای زوجین الزامی است:

 • ازدواج طرفین باید حتما به صورت رسمی و دفتری ثبت شده باشد و سند ازدواج آن‌ها صادر شده باشد. البته هر مدرک مشابه دیگر ( مانند اسنادی که توسط مرکز اقلیت‌های جمهوری اسلامی صادر می‌شوند) هم مورد تایید قرار می‌گیرد.
 • برای دریافت مبلغ وام ازدواج 1403، تاریخ ازدواج زوجین باید پس از 1 فروردین 1398 باشد.
 • داشتن تابعیت ایرانی برای هر دو زوج الزامی است؛ اما سکونت در خارج ایران تاثیری بر دریافت وام ازدواج ندارد.
 • هر یک از زوجین باید یک ضامن معتبر و مورد تایید به بانک معرفی کرده و سفته به میزان مبلغ مورد نظر تهیه کنند.
 • با توجه به این که به هر فرد تنها یک بار وام ازدواج تعلق می‌گیرد، هیچ یک از زوجین نباید قبلا از این وام استفاده کرده باشند. در غیر این صورت، دریافت وام منتفی است.
 • برای دریافت وام ازدواج، نیازی به کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت از سربازی نیست؛ بنابراین افرادی که هنوز به خدمت سربازی اعزام نشده باشند هم می‌توانند از این وام استفاده کنند.
 • برای دریافت وام ازدواج، لازم است متقاضیان کدپستی محل سکونت خود را ارائه دهند.

مبلغ وام در سال 1403 چقدر است؟

مبلغ وام در سال 1403 حداکثر 300 میلیون تومان است؛ اما در صورتی که آقا زیر 25 سال و خانم زیر 23 سال باشند، مبلغ وام به 350 میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این مبلغ وام برای فرزندان ایثارگران، شهدا و جانبازان 2 برابر شده و تا 700 میلیون تومان می‌رسد.

چگونه وام ازدواج را در خارج از کشور دریافت کنیم؟

برای ثبت نام و دریافت وام ازدواج، متقاضیان باید به سایت بانک مرکزی وام ازدواج مراجعه کرده و با قبول شرایط و بارگذاری مدارک مورد نیاز، ثبت نام خود را نهایی کنند.

از آن جا که براساس سیاست‌های فعلی کشور ایران، دسترسی به سایت‌های داخلی ایران برای ساکنین خارج از ایران مانند اتصال به فیلیمو و یا نماوا از خارج از کشور و … محدود شده است، متقاضیانی که در ایران سکونت ندارند، نمی‌توانند مراحل ثبت نام خود را نهایی کنند. متقاضیان وام ازدواج با خرید آی پی ایران می‌توانند به سادگی از فیلتر سایت گذر کرده و اقدامات موردنیاز را انجام دهند و به راحتی به دیگر سایت های ایرانی مانند همراه بانک بام از خارج از کشور متصل شوید .

ساکنین خارج از ایران می‌توانند با تهیه اشتراک از سایت Vpn Iran برای خرید وی پی ان ایران و دریافت وام ازدواج در خارج از کشور اقدام کنند.  Vpn Iran علاوه بر تضمین سرعت و کیفیت، امنیت قابل توجهی در حفظ اتصال و اطلاعات کاربران دارد.

بنابراین برای دریافت وام ازدواج در خارج از کشور، زوجین پس از خرید آی پی ایران می‌توانند مراحل ثبت نام خود را تکمیل کرده و به یکی از شعب بانک تحویل دهند. با توجه به این که تحویل مدارک و فرم‌ها تنها به صورت حضوری امکان‌پذیر است، زوجین باید به یکی از نزدیکان خود برای تحویل مدارک به بانک، وکالت دهند.

نحوه ثبت قانونی ازدواج در خارج از کشور برای دریافت وام ازدواج

برای دریافت وام ازدواج، ابتدا باید زوجین ازدواج خود را به صورت قانونی به ثبت برسانند. برای ثبت قانونی ازدواج در ایران، کافی است به سامانه میخک ( مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی) مراجعه کنند.

پس از مراجعه به سایت میخک، در قسمت سجلات > درخواست ازدواج می‌توانند مدارک مورد نیاز برای ثبت قانونی ازدواج را بارگذاری کرده و درخواست خود را ثبت کنند. هزینه ثبت ازدواج در دفاتر کنسولی، 35 یورو است.

در صورتی که به هر دلیل ازدواج زوجین به صورت قانونی در سامانه میخک ثبت نشود، نمی‌توانند نسبت به دریافت وام ازدواج در خارج از کشور اقدام کنند.

ثبت نام در سامانه میخک و ثبت ازدواج چگونه است؟ثبت نام در سامانه میخک و ثبت ازدواج چگونه است؟

برای ثبت قانونی ازدواج و دریافت وام ازدواج در خارج از کشور، لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • سامانه میخک را در مرورگر خود سرچ کرده و وارد سایت شوید. سپس روی گزینه ” ثبت نام/ ورود به سامانه” کلیک کنید.
 • ایمیل و کد ملی خود را در قسمت‌های مشخص‌شده وارد کنید و سپس روی گزینه ” دریافت رمز عبور یکبار مصرف” کلیک کنید. رمز عبور روی شماره همراه شما پیامک خواهد شد. با واردکردن رمز یکبار مصرف یا ثابت، وارد سایت می‌شوید.
 • پس از ورود به سایت، وارد قسمت ” امور سجلات” شده و گزینه ” درخواست ثبت ازدواج” را انتخاب کنید.
 • در این قسمت باید اطلاعات گذرنامه و اطلاعات هویتی خود و همسرتان را در سامانه وارد کنید.
 • در این مرحله، زمان و محل ازدواج خود را مشخص کرده و سپس مدارک‌تان را بارگذاری کنید.
 • پس از بارگذاری کامل مدارک، درخواست خود را ثبت کنید و کد رهگیری دریافت کنید.

نکاتی برای دریافت وام ازدواج در خارج از کشور

برای این که بتوانید وام ازدواج‌تان را از دولت ایران دریافت کنید، باید برخی از شرایط را رعایت کنید. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • ازدواج زوجین باید در یکی از مراکز اسلامی و تحت نظر نماینده کنسولی ثبت شود.
 • در صورتی که دین یکی از طرفین اسلام نبود، لازم است ابتدا گواهی تشرف به دین اسلام برای فرد غیرمسلمان تهیه شود.
 • اصل شناسنامه دو طرف، 3 قطعه عکس و اصل گواهی ازدواج باید در سایت بارگذاری شود.

جمع‌بندی

دریافت وام ازدواج توسط ایرانیان خارج از کشور، با بارگذاری تعدادی از مدارک و رعایت برخی شرایط امکان‌پذیر است؛ اما برای طی‌کردن این مراحل لازم است که افراد ابتدا درخواست خود را در سایت‌های ایرانی ثبت کنند. با توجه به این که دسترسی آی پی‌های غیرایرانی به سایت ارگان‌های داخلی محدود شده است، افرادی که می‌خواهند از سایت درخواست وام ازدواج استفاده کنند، باید حتما به یک آی پی ایرانی متصل شوند.

Vpn Iran این امکان را برای متقاضیان فراهم کرده تا با خرید وی پی ان ایران به سادگی بتوانند از این سایت استفاده کنند. لازم به ذکر است با خرید یک اشتراک وی پی ان، می‌توانید به تمامی سایت‌های ایرانی بدون محدودیت دسترسی داشته باشید و از خدمات آن استفاده کنید.